Kontakt: +420 602 493 522
E-mail: info@kolobezky-klet.cz
Chata

Rozvíjející se cestovní ruch po 1. světové válce a požadavky na komfort turistů si vyžádaly skoro po sto letech po výstavbě rozhledny další zajímavou stavbu na Kleti. A tou se stala horská chata. Stavbu si vyžádal Jan Schwarzenberg, který nechal postavit turistickou chatu roku 1925 za 300 000 korun. Chatu nazval Tereziina po své manželce Terezii rozené z Trauttmansdorffu.

Chata byla postavena ve stylu horských ubytovacích zařízení té doby, s kamenným přízemím a dřevěnou horní stavbou. To můžeme vidět dodnes, pokud není před zimním obdobím, kdy kamenná část chaty není vidět,protože je obložena dřevem na zimu. Zima zde začíná již brzy na podzim a končí pozdě na jaře.

V té době měla chata kuchyni a dvě restaurační místnosti v prvním patře. Pro ubytování hostů sloužily dvě společné noclehárny v přízemí a jedna společná dámská v podkroví. Kde byly i čtyři pokoje s deseti lůžky. Celkem bylo možno ubytovat 44 hostů. Pokud bylo nutno ubytovat větší výpravy, jako například studentské, tak mohly spát v prvním patře rozhledny nebo ve staré restauraci.

Na jižní straně spodní kamenné části stavby můžeme vidět dva nápisy. A tím je rok 1925, neboli rok výstavby, který se nachází na kamenném překladu prostředního okna. Druhým nápisem je J. Stepan, jméno stavitele chaty, který se nachází v levém horním rohu soklu.


více informací: zde
Ontario - Půjčovna lodí Český Krumlov, Vltava Kemp Krumlov
Kontakt: info@kolobezky-klet.cz, tel: +420 602 493 522
Všechna práva vyhrazena kolobezky-krumlov.cz 2013/2023